Tanıtım


1. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Hakkında

1.1 Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Nedir?

Günlük hayatta kullandığımız bilgisayarlar, cep telefonları, otomobiller ve mutfak gereçlerinin hepsi birer malzemedir. Tüm bu araç, gereç ve cihazlara ait malzemelerin üretimi metalurji ve malzeme mühendisliğinin konusudur. Metalurji ve malzeme mühendisliği, tüm malzemelerin üretim şartlarına bağlı olarak değişen özellikleri arasındaki ilişkiyi belirleyen disiplinler arası bir bilim dalı ve mühendislik uygulaması olup tüm mühendislik dallarını kapsar.

1.2. Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Ne Yapar?
Havacılık, savunma sanayisi, ağır sanayi, kimya sanayisi, biyoteknoloji, nanoteknoloji, enerji,haberleşme, taşıma ve diğer sektörlerin ihtiyaç duyduğu üstün performanslı ürünlerin geliştirilmesi ve üretilmesi üzerine çalışır.

1.3. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümlerinde Hangi Araştırmalar Yapılır?

Metalurji ve malzeme mühendisliğinin kapsamı oldukça geniştir. Bölümlerde bulunan öğretim elemanları; nanomalzemeler, enerji malzemeleri, biyomalzemeler, kompozit malzemeler, polimer ve organik malzemeler ile teknik seramik malzemeler gibi çeşitli alanlarda üstün malzemeler geliştirmek için araştırmalar yapar.

1.4. Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Nerelerde Çalışabilir?

Birçok sektör mevcut malzemelerin özelliklerinin iyileştirilmesi ve performansı yüksek yeni malzemelerin geliştirilmesini gerektirdiği için metalurji ve malzeme mühendisleri; 
• TUSAŞ-TAI, TUSAŞ-TEI, ASELSAN, ROKETSAN gibi savunma sanayisi alanında;
• BOTAŞ gibi enerji alanında;
• TürkTraktör, MAN, Otokar gibi otomotiv alanında;
• Lassa, Petlas, Goodyear gibi polimer alanında;
• Şişecam, Çanakkale Seramik gibi cam ve seramik alanında;
• Erdemir, İsdemir gibi demir-çelik ve döküm alanında;
• Beko, Vestel, Bosch gibi elektronik alanında hizmet veren firmalarda çalışma imkânı bulabilirler.
• Ayrıca üniversitelerde akademisyen, teknokent ve araştırma kuruluşlarında Ar-Ge personeli olarak;
• Devlet kurumlarında metalurji ve malzeme mühendisi olarak görev alabilirler.
 
2. Muğla Sıtkı Koçman Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 2010 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. Lisans programının süresi dört yıldır ve 2010-2011 eğitim öğretim yılında öğrenci alımına başlanmıştır. 2015 yılında ilk mezunlarını veren bölümde dokuz öğretim üyesi, iki öğretim görevlisi, iki araştırma görevlisi ve bir sekreter hizmet vermektedir. Bölümümüz metalurji, seramik, polimer ve kompozit malzemelerin yapısı, işlenmesi ve karakterizasyonı üzerine teorik ve laboratuvar eğitimi vermeye uygun altyapıya sahiptir. Bunlara ek olarak, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Anabilim Dalı tezli yüksek lisans ve doktora programlarına 2016-2017 öğretim yılı güz yarıyılında başlanmıştır. Program kontenjanları 2010-2011 öğretim yıllında 30 öğrenci olarak başlamıştır. Daha sonra bu kontenjan 45’e çıkarılmıştır. Bölüm açıldığı dönemden itibaren %100 İngilizce olarak eğitim vermektedir. Her yıl yapılan bölüm değerlendirmeleri sonucunda, bölüme en yüksek sıralama ile yerleştirilen öğrencilerde her yıl artan bir yükselme gözlemlenmiştir. Kabul edilen öğrenciler, programın öngördüğü sürede hedeflenen program çıktılarını edinebilecek bilgi, beceri ve davranışlara sahip olarak programa kayıt yaptırmaktadırlar.
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nde eğitim dili lisans ve lisansüstü programlarda %100 İngilizce'dir. Eğitim planının tamamen İngilizce derslerden oluşması sayesinde öğrencilerin İngilizce kaynakları ve yeni gelişmeleri takip edebilmeleri, metalurji ve malzeme mühendisliği konularını araştırabilmeleri, teknik terimleri öğrenmeleri, uluslararası şirketlerde çalışabilmeleri ve uluslararası iş yapabilme yeterliliğine ulaşmaları kolaylaşmaktadır 

Bir öğrencinin öğrenimini başarı ile bitirerek “Metalurji ve Malzeme Mühendisi” ünvanı alabilmesi için genel not ortalamasının en az 2.00 olması gerekir. Öğrencilerin Metalurji ve Malzeme Mühendisliği lisans programından mezun olabilmeleri için öğretim planındaki belirtilen zorunlu ve seçmeli dersleri, fakülte bünyesinde açılan sosyal ve teknik seçmeli derslerini ve bitirme projesini alarak başarıyla tamamlaması zorunludur. Mezuniyet aşamasındaki öğrencilerin eğitim programında toplamda 240 AKTS kredisi toplamış olması gerekmektedir. Ayrıca Bölüm Staj Kılavuzunda belirtilen kurallar çerçevesinde stajını tamamlaması gerekmektedir.

Lisans eğitimi müfredatı için lütfen tıklayınız.

Akademik Personel bilgileri için lütfen tıklayınız.

Bizi sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz.
Bölüm resmi instagram hesabı için QR kodu kullanabilirsiniz.