Aday Öğrenciler

Bölüm Başkanının Mesajı

Sevgili Aday Öğrenciler,
Yaşamınıza yön verecek bir seçim yapmak üzeresiniz. Bir üniversite ve bir bölüm seçerek, yaşam boyu en fazla birlikte olacağınız şeyi, mesleğinizi seçmek aşamasına geldiniz. Eminiz sorularınız pek çoktur. Bizler de bu zorlu seçimde size gerçekçi ifadelerle yardımcı olmak istiyoruz.
Meslek gerçekten de kişinin yaşamına, hatta düşünüş tarzına yön verir. Metalürji ve Malzeme Mühendisliği de insanoğlunun tüm hayallerine yön veren bir meslek dalıdır. Malzemeler geçmişte çağlara isimlerini vermiştir… bakır devri, tunç devri gibi. Bu ifademizde hiçbir abartı yoktur. Diğer tüm mühendislikler ve hatta size ilgisiz görünse bile, geldiği gelişim aşaması itibariyle tıbbi uygulamalar veya bilgisayar ve elektronik dünyası bile malzeme mühendisliğinin yapacağı gelişmelere bağımlı haldedir. Kullanılacak malzemelerde gerekli özellikleri var kabul edip güneşe gidip gelecek bir uzay aracını bugün tasarlayabilirsiniz… Ancak önce metalürji ve malzeme mühendisleri işte o istenilen özelliklere sahip metal, cam, seramik, polimerik veya kompozit malzemeleri, ve o araçtaki bilgisayarların ihtiyaç duyacağı yarı iletkenleri, manyetik malzemeleri üretmek zorundadır. Eğer gerekli malzeme özellikleri sağlanamamış ise bir sürü faklı mühendisin bir araya gelerek yaptığı o tasarım “belki gelecekte kullanılabilir” olmaktan öteye gidemeyecektir. Bugün konforunu yaşadığınız otomobiller, uçaklar, çok hafif olduğu için övündüğünüz bisikletiniz, doktorların ailenizdeki yaşlıların hayatlarını sürdürebilmeleri için vücutları içine yerleştirdikleri insan yapımı malzemeler ve hatta yakın gelecekte yapay organlar hep bizim mühendislik alanımızın konusudur. Bizim mühendislik alanımız size hem malzemelerin nasıl üretilip şekillendirileceğini, hem de kullanımda nasıl davranacaklarını öğretecektir. İnsanoğlunun yaptığı her tür araç, cihaz, alet ve hayalini kurduğu nanoteknolojideki başlıca oyuncu bizim mühendisliğimizdir. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmaların yaklaşık %70’i malzeme bilimi ve mühendisliği üzerinedir. Bu alanda mühendislik yaparken kullanacağınız araçlar atomları görüntüleyen elektron mikroskopları, atomların yaptıkları çıkıntıları tarayabilen atomik kuvvet mikroskopları, X-ışınları cihazları, insan saçından binlerce kez daha ince fonksiyonel kaplamalar yapan cihazlar ve her tür malzemenin pek çok özelliğini ölçebilen sistemler olacaktır.
Sizler bu güne kadar bilinenleri öğrenerek, yaşınız gereği 2040 ve 2050’li yılların mühendisleri olacaksınız. Bu çok heyecan verici alanda eğitim veren bölümümüz, aynı alandaki okullara kıyasla benzer derslerde olduğu kadar detaycı ve farklı dersleri ile de ülkemizdeki en ileri eğitim programlarından birine sahiptir. Tamamen İngilizce eğitim vermesi nedeniyle ERASMUS programı ile yurt dışında staj ve bir veya iki dönem yurt dışında okuma olanakları da sunmaktadır. Ülkemizin en güzel tatil yörelerini barındıran Muğla şehrinde öğrencilik yapmak yaşam boyu hatırlayacağınız güzel günleri içerecektir.
Sizleri aramızda görmek ve meslek edinme yolundaki başlangıcınızda yanınızda olmak istiyoruz.
Sevgi ve selamlarımızla…